Կամո Աղաջանյանի ուշագրավ պատասխանը` իր կողմից բացած կամազի ճանապարհի մասին, որով Հադրութից թշնամին հասավ Շուշի. «Իրավունք»
![]() 805 Չորեքշաբթի, 26 մայիսի, 2021 թ., 09:30 Մամուլում շարունակվում են ակտիվորեն շրջանառվել լուրերն այն մասին, որ Արցախի նախկին ԱԱԾ տնօրեն Կամո Աղաջանյանի «բացած կամազի ճանապարհով Հադրութից թշնամին հասավ Շուշի»։ Նույն լուրերի համաձայն, պատերազմից առաջ Կամո Աղաջանյանը վաճառել էր իր նռան այգիները, իր օբեկտները։ «Իրավունքը» փորձել է ԱՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենից նախ պարզել, թե ինչո՞ւ է նման ստրատեգիական նշանակություն ունեցող հատվածում բեռնատար մեքենանների համար ճանապարհ բացել: - Պարոն Աղաջանյան, Ձեր անձի շուրջ տարատեսակ խոսակցություններ են շրջանառվում, ընդհուպ, որ Դուք ճանապարհ եք բացել, որով... - Քուրիկ ջան, խնդրեմ էլի, ես տենց հարցերի չեմ պատասխանում, ուղղակի չեմ ցանկանում»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |