«Հայաստանն ընդամենը պիտի դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ». Տարոն Սիմոնյան
![]() 249 Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 14:05 ԼՀԿ-ական պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հա լավ, էլ ո՞նց ասենք... Հայաստանի նախաձեռնած, ՀԱՊԿ պայմանագրի 2-րդ հոդվածով սկսված խորհրդակցությունները հիմք չեն ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող պետության՝ Ադրբեջանի նկատմամբ ազդեցության լծակ լինելու համար։ Եթե դրանց արդյունքում ընդամենը ցանկանում եք, որ ՀԱՊԿ-ն հայտարարի Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի, ուժի կիրառման և տարածքային ամբողջականության խախտման փաստը, ՆԱԽ ԵՎ ԱՌԱՋ Հայաստանը՝ ինքը պիտի դա անի։ Իսկ դա անելու ընթացակարգը գաղտնիք չէ, սահմանված է միջազգային իրավունքով։ Դա միայն հայտարարելը չէ, այլ հայտարարելն է ՀԱՏՈՒԿ ընթացակարգով։ Հայաստանն ընդամենը պիտի դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ՝ ասելով, որ ինքը ենթարկվել է հարձակման, իր նկատմամբ ուժ է կիրառվել, իր տարածքային ամբողջականությունը խախտվել է... Դրանից հետո ՀԱՊԿ-ը՝ որպես ՄԱԿ-ում գրանցված տարածաշրջանային անվտանգային համակարգ, կկարողանա ավելի «անկաշկանդ» լինել այն հարցում, ինչն իրենից ակնկալում ենք... Հ. Գ. Ի զարմանս ոմանց՝ ասեմ, որ միջազգային իրավունքն ունի գործողությունների հերթականության ընթացակարգեր, և «ձիուն սայլի հետում դնելով՝ սայլն առաջ չեք տանի»»։ |