Ինչ քայլի են դիմում Մոսկվայի հայերը. Փաշինյանի խոսքի հետքերով. «Ժողովուրդ»
![]() 330 Չորեքշաբթի, 02 հունիսի, 2021 թ., 09:45 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հայաստանի հպարտ քաղաքացիները պատերազմից հետո այժմյան իրավիճակում կարծես թե ամաչում են, որ իրենք հայ են, և Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում հաճախ կարելի է տեսնել հայկական ավտոմեքենաների, որոնց համարանիշների վրա դրոշները փակված են։ Ու ստացվում է՝ որքան էլ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, այժմ դիմելով քաղաքացիներին, նրանց անվանում է հպարտ քաղաքացիներ և ներկայացնում, թե ոչինչ չի փոխվել, սակայն փաստերն այլ բան են ասում: Վառ ապացույցն էլ Մոսկվայում արված այս լուսանկարն է մեր թղթակցի կողմից, որի վրայից եռագույնը հեռացված է, և բարդ է ասել՝ ամոթից, թե վախից ելնելով: Ամեն դեպքում, արձանագրենք, որ ՀՀ հպարտ քաղաքացիներից հպարտությունը խլեց 2018-ի հեղափոխությունը»։ Ավելի մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում։