Ձերբակալվածների վերադարձ, ականապատման քարտեզների փոխանակում և այլն. ԵՄ կոչը Ադրբեջանին ու Հայաստանին
2047
Չորեքշաբթի, 02 հունիսի, 2021 թ., 22:40
Հունիսի 2–ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի և ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը կարևորել է Հարավային Կովկասի կայունությունն ու զարգացումը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Համապատասխան հաղորդագրություն է տարածել ԵՄ–ը։
Միշելը շեշտել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարությունն ամբողջությամբ կյանքի կոչելը կարևոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության համար, և ԵՄ-ն պատրաստ է սահմանազատման և սահմանագծման ոլորտում փորձագիտական գնահատականներ տրամադրել, ինչպես նաև աջակցել վստահության ամրապնդման հարցում։
Եվրոմիությունը նաև կոչ է անում երկու կողմերին հրատապ կերպով համագործակցել ձերբակալվածներին վերադարձնելու, ականապատ տարածքների մասին ինֆորմացիայի տրամադրման հարցում։
Նշվում է նաև, որ ԵՄ-ն կողմերին շուրջ 20 մլն եվրո է տրամադրում որպես մարդասիրական օգնություն, և շարունակելու է այս հարցում իր աջակցությունը։
Սակայն վերոհիշյալ հրատապ խնդիրների լուծումը միայն առաջին քայլն է խաղաղ կարգավորման ճանապարհին։ ԵՄ նախագահությունը կոչ է արել երկու կողմերին վերսկսել կառուցողական բանակցությունները։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է նաև, որ ԵՄ-ն խորապես շահագրգռված է Հարավային Կովկասի անվտանգությամբ, կայունությամբ և զարգացմամբ՝ որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության անբաժանելի մաս: