«Վանեցյանն, ըստ ամենայնի, ՀՀ հաջորդ վարչապետն է». Արթուր Դանիելյան
Ուրբաթ, 04 հունիսի, 2021 թ., 19:40
«Ադեկվադ» միաբանության ղեկավար Արթուր Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՀԱՊԿ անդամ Տաջիկիստանը գիշերը ներխուժել է ՀԱՊԿ անդամ Ղրղզստանի տարածք մոտ մեկ կիլոմետր խորությամբ, որովհետև տաջիկները եմենցիքից ոչնչով պակաս չեն: Եթե ԱՄՆ-Իրան-Չինաստան եռյակը որոշել ա, որ Իրանն ա այսուհետ աշխարհի նավթի ու գազի վարչության պետը, ուրեմն տենց էլ պիտի լինի, ու եթե կրտսեր «գործընկերները» դա չհասկանան, ուրեմն սովից կոտորվող Եմենը մտնելու է Ռիադը գրավի, իսկ տաջիկները մտնելու են Բիշքեկ:
Այս պարզ իրողությունները չհասկացող Նեթանյահուին ոչ միայն ռադ արին վարչապետի պաշտոնից, այլ պարզապես բլոկեցին, այլևս նման քաղաքական գործիչ չկա: Զատո կա Վանեցյան անունով գործիչ, ով, ըստ ամենայնի, ՀՀ հաջորդ վարչապետն է: Ու եթե ռուս էլիտաները ուզում են Ռուսաստանը բառացիորեն փրկեն, նրանք պետք է հասկանան, որ իրենց միակ փրկօղակը Սերժ Սարգսյանին սիրաշահելն է»: