«Գնալու եմ պառլամենտ՝ պաշտպանելու այս իշխանությանը». Խաչատուր Սուքիասյան
![]() 256 Ուրբաթ, 04 հունիսի, 2021 թ., 20:40 «Ձեր ինչի՞ն է պետք քաղաքականությունը»,- «Ազատություն» ռ/կ-ի եթերում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանից հետաքրքրվեց լրագրող Կարլեն Ասլանյանը: Հարցին ի պատասխան Սուքիասյանն ասաց. «Ես մի քանի ամիս առաջ ասել էի՝ եթե ՀՀ-ում վտանգ տեսնեմ, ես անպայման գնալու եմ դեպի պառլամենտ, գնալու եմ՝ պաշտպանելու այս 3 տարվա իշխանությանը: Թեկուզ իրենք սխալներ շատ են արել , բայց իրենք վերջին 30 տարում ամենաճիշտ կառավարման մեթոդն են գտել, որով ՀՀ-ում բավականին շատ զարգացումներ ունենք գրանցած. առաջընթացներ կան, փոփոխված է, մենաշնորներն են դուրս եկել ...: Ես դրա համար ուզում եմ ամեն ինչ անել, որ ամեն ինչով օգտակար լինենք, որ այս գործընթացը շարունակվի»: Հարցին, թե ի՞նչ վտանգի մասին է խոսքը, գործարարն ասաց. «Ամեն ինչ պետք է անենք, որ կայուն մեծամասնություն լինի պառլամենտում: Երկար ժամանակ եմ մտածել՝ արդյոք գնամ այդ քայլին, թե չգնամ: Անձամբ լծվել եմ նախկինների վերադարձը կանխելու գործին»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |