«Ոչ թե իրար են ոչնչացնելու, այլ՝ մեզ բոլորիս». Էդմոն Մարուքյան
![]() 268 Կիրակի, 06 հունիսի, 2021 թ., 11:50 «Մարդիկ սպասում են հունիսի 21-ին. եթե կողմերից մեկը, օրինակ գործող իշխանությունը վերընտրվում ա, մի քանի 100 հազար մարդ իր ճամպրուկներն հավաքելու ա ու գնա»,- այսօր՝ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ եթե նախկին իշխանություններից որևէ մեկն ընտրվի, կրկին մարդկանց որոշ հատվածը ճամպրուկները կհավաքի ու կհեռանա Հայաստանից: ««Լուսավոր Հայաստանն առաջարկում է չգնալ Հայաստանից, մնալ Հայաստանում և հետևաբար էս երկու ուժերին պարտադրել քաղաքական հաշտություն: Դա հնարավոր ա անել ԼՀԿ ծրագրի միջոցով: Նիկոլն ասում ա՝ լակոտ լուկուտներին կպատժենք, մյուսն էլ դուելի ա հրավիրում: Ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ ոչ թե իրար են ոչնչացնելու, այլ՝ մեզ բոլորիս, եթե այս ամեն ինչը չավարտվեց: Էս իմաստով մեր ծրագիրը մեծ հայկական համերաշխության ծրագիր է՝ մեծ հայկական համերաշխություն, ներքին հաշտություն, միասնականություն, համախմբում՝ ընդդեմ մեր ազգային մարտահրավերի»,- ասաց Մարուքյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |