Արցախի ԱԺ նախագահը հանդես է եկել հայտարարությամբ
![]() 475 Ուրբաթ, 11 հունիսի, 2021 թ., 13:45 Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը հանդես է եկել հայտարարությամբ. «Ս.թ. հունիսի 3-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածին և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 3-րդ մասին համապատասխան՝ առաջարկվել է ս.թ. հունիսի 11-ին՝ ժամը 11:00-ին, գումարել արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ընդգրկելով «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Քրեական օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը (Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Հ. Խանումյան): Ս.թ. հունիսի 10-ին Հանրապետության նախագահի կողմից լրամշակման նպատակով հետ է կանչվել նախագծերի փաթեթը, ըստ այդմ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ չի գումարվել: Հաշվի առնելով նախագծերի փաթեթի հրատապությունն ու կարևորությունը՝ ս.թ. հունիսի 20-ից հետո լրամշակված տարբերակով այն կքննարկվի Ազգային ժողովի նիստում»: |