«Հունիսի 20-ին մեր հասարակության ստվար հատված այսպիսի մի որոշում կայացրեց». Արմեն Աշոտյան
![]() 132 Երեքշաբթի, 22 հունիսի, 2021 թ., 16:10 «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գիտությանը դեռ հայտնի չէ, թե ինչո՞ւ են կետերը զանգվածաբար և հոժարակամ նետվում ափերին՝ դատապարտվելով տանջալից մահվան՝ ջրազրկումից և սեփական մարմնի քաշի ծանրությունից: Վարկածները տարբեր են՝ օվկիանոսի աղտոտումից մինչև ծերացում: Հունիսի 20-ին մեր հասարակության ստվար հատված այսպիսի մի որոշում կայացրեց՝ դատապարտելով նաև մնացածին և Հայաստանի Հանրապետությանը պատմական մահվան: Սրա իրական, խորքային պատճառները նույնպես դեռ պետք է ուսումնասիրվեն: Մնում է նաև պարզել, թե արդյո՞ք կհաջողվի փրկել գոնե մի մասին, վերադարձնելով նրանց նորմալ բնական վիճակի՝ «ջրի» մեջ, թե 4 500 տարվա պատմություն ունեցող ժողովուրդը այլևս դատապարտված է մահանալ աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա սեփական սխալների, բարդույթների, միֆերի և ապրածի ծանրության տակ»: |