««Նստիր տե՛ղդ», «դո՛ւք նստեք ձեր տեղը»»․ վիճաբանություն Սեդա Սաֆարյանի և Էրիկ Ալեքսանյանի միջև
![]() 409 Հինգշաբթի, 24 հունիսի, 2021 թ., 16:35 Այսօր՝ դատարանում Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշման դեմ բողոքի քննության ժամանակ, վիճաբանություն տեղի ունեցավ Մարտի 1-ի գործով տուժողների պաշտպան Սեդա Սաֆարյանի և Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի միջև։ Սեդա Սաֆարյանն առարկություն հայտնեց դատական նիստը հետաձգելու վերաբերյալ։ «Անդրադառնանք պաշտպանական կողմի միջնորդությանը՝ դատական նիստը հետաձգելու, ողջամիտ ժամկետ տրամադրելու, դատական նիստի արձանագրությանը ծանոթանալու, վերծանելու, և հաջորդ նիստին փաստարկված իրենց դիրքորոշումները ներկայացնելու համար»,- հայտարարեց դատավոր Նարինե Հովակիմյանը և հետաքրքրվեց՝ արդյոք առարկություններ կան։ «Այո՛, կան․․․ Ի՞նչն է պատճառը, որ ուզում են հետաձգել։ Ես միտում եմ տեսնում, գտնում եմ, որ կարող են հիմա պատասխան ներկայացնել»,- ասաց նա։ Վիճաբանություն սկսվեց Սեդա Սաֆարյանի և Էրիկ Ալեքսանյանի միջև։ Էրիկ Ալեքսանյանը Սաֆարյանի խոսքերը որակեց ոչ պատշաճ։ «Պատշաճ եմ, նստիր տե՛ղդ»,- պատասխանեց Սաֆարյանը։ «Դուք մի՛ ասեք՝ ով նստի տեղը դատարանում»,- Սաֆարյանին դիմելով՝ ասաց դատավորը։ «Դուք էլ նստեք ձեր տեղը, ու մյուս անգամ էդպես չխոսեք ինձ հետ»,- Ալեքսանյանն էլ իր հերթին ասաց Սաֆարյանին։ |