ՔՊ-ում թեժ քննարկումներ են. ո՞վ կլինի խմբակցության ղեկավարը. «Ժողովուրդ»
![]() 162 Շաբաթ, 26 հունիսի, 2021 թ., 09:45 Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունում թեժ քննարկումները շարունակվում են։ Այս պահին, «ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, քննարկվում է պաշտոնների հարցը, թե ովքեր պետք է գնան խորհրդարան, ովքեր՝ ոչ։ Եվ այժմ քննարկումներ են հատկապես խմբակցության ղեկավարի մասով, քանի որ Լիլիթ Մակունցի ագրեմանը հաստատվել է, և նա ամենաուշը հուլիսի սկզբին կնշանակվի ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան։ Եվ, ահա, այս պահին խմբակցության ղեկավարի հավանական թեկնածուն Արփի Դավոյանն է, ում թեկնածությունը մի մասի մոտ դժկամությամբ է ընդունվել, քանի որ նա կոնֆլիկտային անձնավորության համարում ունի, իսկ Լիլիթ Մակունցը ամեն հարցում կլորացնում էր սուր ծայրերը: Կուսակցությունում մի մասն էլ կարծում է, թե խմբակցությունը պետք է տղամարդ ղեկավարի։ Սակայն Դավոյանի թեկնածությունն ամենահավանականն է։ Չի բացառվում՝ մերժվի Դավոյանը»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |