«Ինչո՞ւ այս իշխանություններին կուրորեն պաշտպանողները չեն վերադառնում հայրենիք». Արսեն Բաբայան
Կիրակի, 27 հունիսի, 2021 թ., 11:35
«Պատիվ ունեմ» դաշինքով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Նախորդ բոլոր իշխանությունների կառավարման տարիներին արտագաղթած մեր հայրենակիցների մի ստվար հատված կա, որ կուրորեն պաշտպանում է այս իշխանություններին: Նրանցից մի քանիսին անձամբ եմ ճանաչում: Նրանք ինձ ազգի դավաճան են ասում, քանի որ քննադատում եմ կապիտուլյանտ իշխանությանը:
Այսօր, երբ ներկայիս իշխանությունը վերարտադրված է, հազարավոր մեր հայրենակիցներ մեծ թափով արտագաղթում են, քանի որ այս իշխանությունների ապագայից սարսափած են:
Հարց է առաջանում. ինչո՞ւ այս իշխանություններին կուրորեն պաշտպանողները, որ նախկին իշխանությունների ժամանակ արտագաղթել են, չեն վերադառնում հայրենիք, որպեսզի լրացնեն այս իշխանությունների օրոք արտագաղթողների տեղը:
Նախկիններից զզված ու դրա պատճառով արտագաղթած սիրելի հայրենակիցներ, վերադարձեք ձեր երազանքի իշխանության հայրենիք՝ ժամանակին թիկունք լինելու ձեր սիրելի իշխանությանը: Հիմա գնալու հերթը մերն է:
Հ.Գ. Մենք էլի չենք գնա, կմնանք, որ հեռվից սիրելու և կարոտելու համար ձեզ բան թողնենք»: