«ԿԸՀ-ն 3 դիմում է ստացել ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ». Տ. Մուկուչյան
Կիրակի, 27 հունիսի, 2021 թ., 13:45
Այսօր արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների ամփոփման ժամանակ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը հայտնեց, որ ԿԸՀ-ն դիմում է ստացել ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ:
«Մինչև ընտրության օրը ԿԸՀ ստացվել է 85 դիմում, որոնցից կուսակցությունների, կուսակցությունների դաշինքների կողմից ստացվել է 13 դիմում, պատգամավորի թեկնածուների կողմից ինքնաբացարկի վերաբերյալ 17 դիմում, հասարակական կազմակերպության կողմից 2 դիմում պարզաբանում ստանալու վերաբերյալ, ԱԺ պատգամավորների կողմից 2 դիմում, քաղաքաքացիների կողմից 48 դիմում, 2 դիմում ներկայացվել է քաղաքացի Արզաքանցյանի կողմից, ում որպես պատգամավորի թեկնածուի գրանցումն անվավեր էր ճանաչվել ընտրական հանձնաժողովի որոշմամբ, 1 դիմում ՀԿ-ի կողմից դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով դիտորդներին համատարմագրելու վերաբերյալ, որը մերժվել էր ընտրական օրենսգրքի պահանջներին չբավարարելու հիմքով, պարզաբանում տալու 2 դիմումները բավարարվել են»,- ասաց նա: