«Մեր սահմանապահ համայնքների բնակիչները մեն-մենակ են մնում ադրբեջանցիների դեմ». Սեյրան Օհանյան
![]() 249 Երկուշաբթի, 28 հունիսի, 2021 թ., 21:12 «Մեր սահմանապահ համայնքների բնակիչները մեն-մենակ են մնում ադրբեջանցիների դեմ, և ՊՆ-ն ու ԱԱԾ-ն ոչ միայն նրանց միայնակ չպետք է թողնեն, հակառակը՝ այդ համայնքների բնակիչներին պետք է զինեն, զորակոչեն և ներգրավեն սահմանապահ աշխատանքներում»,- այսօր «Արմնյուզ»-ի եթերում ասել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Սեյրան Օհանյանը: Ըստ Օհանյանի՝ բացի Իրանի և Թուրքիայի հետ սահմանների պահպանությունից՝ ռուսները երբեք չեն մասնակցել ՀՀ սահմանագծի պաշտպանությանը. «ԶՈՒ կառուցվածքը պետք է համապատասխանեցնել նոր խնդիրներին, այդ խնդիրներն ավելացել են, և ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պետք է համալրում իրականացնի, դրա համար կա զորահավաքային պատրաստականության պլան: Այդ համալրումն ուղարկվում է ոչ թե մարտադաշտ, այլ՝ մեր սահմանների պաշտպանությանը»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |