Ինչո՞ւ է Միքայել Մինասյանի թիմն անցել ընդհատակ․ «Հրապարակ»
![]() 158 Չորեքշաբթի, 30 հունիսի, 2021 թ., 09:05 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ընտրություններից հետո Միքայել Մինասյանի թիմն անցել է ընդհատակ։ Ասացին՝ երկշաբաթյա արձակուրդ են վերցրել։ Երկրից չեն հեռացել, այլ՝ Ֆեյսբուքից և քաղաքական դաշտից։ Արդյունքում՝ ՖԲ-ն բավական աղքատացել է նրանց ստատուսների, լայվերի բացակայությունից։ Նրանք վերջին տարիներին մեծ աշխատանք են կատարել գործող իշխանությունների սխալներն ու թերությունները բացահայտելու գործում։ Ճիշտ է՝ Փաշինյանին չկարողացան հեռացնել, բայց ընդդիմության ծանր հրետանու դերը խաղացին, և բնական է, որ որոշել են պայքարի էստաֆետը հանձնել պաշտոնական ընդդիմությանը՝ խորհրդարան անցած 2 դաշինքներին։ Պասիվացել է նաև նրանց պատկանող «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությունը, tert.am-ը, թեև բողոքի ակցիաներն ու որոշ իրադարձություններ շարունակում են լուսաբանել։ Երեկ մեր փորձերը՝ խոսել Մինասյանի թիմակիցների հետ, մատնվեցին անհաջողության՝ հանգստանում ենք, որոշել ենք թայմաութ վերցնել։ Առավել մանրամասն՝ թերթի այսօրվա համարում։