«Մինչև քթներին չուտեն՝ դաս չի լինի». Արման Բաբաջանյան
![]() 165 Ուրբաթ, 02 հուլիսի, 2021 թ., 12:30 «Մարդը, ում օրոք գլխավոր դատախազ է սպանվել, ռազմական ոստիկանության պետ, ներքին գործերի փոխնախարար, վարչապետ, ԱԺ նախագահ, կամա թե ակամա պատասխանատվություն է կրում այդ ամբողջ ժամանակահատվածի համար, պատասխանատվություն է կրում քաղաքական հետապնդումների, արտագաղթի ծավալների համար. Մարտի 1-ն այդ ամենի վերջաբանն է եղել ու որևէ մեկի մտքով չանցնի, խորհրդանում կլինեն, թե դրսում, թե երբևէ կմոռանանք արհավիրքը, որ տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի նկատմամբ: Որևէ մեկի մտքով չանցնի, թե թույլ կտանք վերստին իշխանական լծակներ ունենալ»,- USArmenia-ի եթերում հայտարարել է պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ-ում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին ու ԱԺ անցած «Հայաստան» դաշինքին: «Փողոցի դիմաց կստանան փողոց, սպառնալիքի դիմաց կստանան սպառնալիք, մինչև քթներին չուտեն՝ իրենց դաս չի լինի»,- հավելել է նա: |