«Հայ զույգերի հարսանեկան ֆոտոսեսիաներն էդ ինչ ձևական են, էդ ինչ ռաբիզ են». Նարեկ Սարգսյան
![]() 218 Երկուշաբթի, 05 հուլիսի, 2021 թ., 03:06 ՀԱԿ անդամ, ջութակահար Նարեկ Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մեկ-մեկ որ աչքովս ընկնում են ամուսնացող զույգերի ֆոտոսեսիաները, ու որ պատկերացնում եմ՝ իմ հետ էլ տենց բան կարա լինի, ես կլինիկական մահ եմ տանում: Արա էդ ինչ ձևական են, էդ ինչ ռաբիզ: Նայում ես, երջանիկ, սիրուն զույգ են, չե՞ն կարա նորմալ ֆոտոներ անեն: էդ անիմաստ ֆոտոսեսիաների իմաստը ո՞րն ա. մի նկարում տղա-աղջիկ անտառով թռվռում են, մյուսում՝ եկեղեցու կողքը շենքի մեծության սրտի ձևով փուչիկ են բաց թողում, երրորդում՝ իբր տղեն մատով ինչ-որ բան ա ցույց տալիս, աղջիկը՝ հետաքրքրված նայում-ժպտում ա, բայց նկարից զռռում ա, որ սաղ սարքած ա: Եթե դու դերասան չես, դերասանություն անելու իմաստը ո՞րն ա: Էդ նկարին նայում ես, անկախ քեզնից լուսանկարիչի ձենն ես լսում. «Ըհը, Գառնիկ ջան, մատդ տնգի, չէ տենց չէ, մի քիչ ձախ, ըհը, լավ ա, դե ժպտա Ալվարդ ջան, ըհը, այ էդ տնգած մատդ ու ժպիտդ տենց պահի մի երկու վայրկյան»: Ու իրանք չեն էլ մտածում, որ իրանց նկարած նկարից էդ սաղ ներքին խոհանոցը պարզ զգացվում ա: |