«Լկտիությունը, ստորությունը էդ մարդկանց որակն է». Հովսեփ Խուրշուդյան
![]() 192 Երկուշաբթի, 05 հուլիսի, 2021 թ., 22:16 «Ազատ քաղաքացի» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանն այսօր «Ազատություն» ռ/կ-ի եթերում անդրադարձել է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքների կողմից հնչող ընտրակեղծիքների մասին հայտարարություններին: «Լկտիության գագաթնակետն է. որ իրենք բաժանում են ընտրակաշառնքեր և հետո իրենք ասում են ընտրախախտումներ են եղել և էդ հիմքով պետք է չճանաչվեն ընտրությունների արդյունքները։ Լկտիության գագաթնակետն է, բայց էդ իրենց համար սովորական է, իրենց էությանը համապատասխանող հիմնական հատկություններից մեկն է։ Լկտիությունը, ստորությունը էդ մարդկանց որակն է, իրենք հիմա լրիվ խոդի են տվել։ Փողը ունեն, ծախու փաստաբաններ, իրավաբաններ ունեն, լրիվ մինչև վերջ խոդի են տվել, էրեսները պնդացրել են...: Իրենց թվում է, թե ժողովուրդը չի հասկանում իրենք ով են և ինչ են անում»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |