«Ներքուստ պարոն Վարդևանյանը ևս համոզված է, որ այդ անձը պետք է չձերբակալվեր»․ Սևակ Հովհաննիսյան
![]() 304 Երկուշաբթի, 12 հուլիսի, 2021 թ., 16:18 Դատախազության ներկայացուցիչ Սևակ Հովհաննիսյանը ՍԴ նիստի ժամանակ անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպերից մեկին՝ մասին. «Խոսքը վերաբերում է «Սյունիքի մարզպետի ներկայությամբ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համակիրը վնասում է «Հայաստան» դաշինքի պաստառը» հրապարակմանն ու ավելացվել, որ չնայած այդ դեպքում անմիջապես տեղեկացվել է դատախազությանը, սակայն որևէ հայտարարություն կամ հարկադրանքի միջոցի կիրառման վերաբերյալ տեղեկություն չի եղել։ Իսկ բանավոր խոսքում պարոն Վարդևանյանը նշեց, որ առ այսօր այդ անձը ձերբակալված չէ... Պնդումը, որ այդ անձը պետք է ձերբակալվեր, իրականության մեջ մի փոքր տեղին չէ: Վստահ եմ՝ ներքուստ պարոն Վարդևանյանը ևս համոզված է, որ այդ անձը պետք է չձերբակալվեր: Վստահ եմ, որ եթե ձերբակալվելու պարագայում պարոն Վարդևանյանը ներկայացներ այդ անձի շահերը դատարանում, պնդելու էր, որ ձերբակալումն իրավաչափ չէ»,- ասաց նա: |