Իրավական «բեսպրեդել». գործ կա, մեղադրանք չկա. «Հրապարակ»
![]() 179 Ուրբաթ, 16 հուլիսի, 2021 թ., 09:06 «Հրապարակ»-ը գրում է. «Գորիսում 2 օր առաջ ներկա և նախկին մարզպետների որդիների միջև տեղի ունեցած զինված բախման դեպքով քրեական գործ է հարուցվել, 2 հոգի տուժող է ճանաչվել, սակայն ոչ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել, ոչ մեկը ձերբակալված չէ։ Մինչդեռ ամբողջ Սյունիքը գիտի, թե ովքեր են զինված «ռազբորկայի» մասնակիցներն ու կրակողները։ Բանն այն է, որ գլխավոր դերակատարը Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի որդին է, որն ինքնաձիգից անկանոն կրակոցներ է արձակել՝ վիրավորելով 2 հոգու։ Ըստ սյունեցիների, նա նույնպես վիրավոր է, սակայն բուժօգնության համար չի դիմել, թաքնված է։ Հիմա իրավապահները ձգտում են նրան ջրից չոր դուրս բերել, թեև տուժողներից մեկը կոմայի մեջ է, և վիճակը շատ ծանր է։ Փոխարենը իրավապահները ջանասիրաբար բերման են ենթարկում և կալանավորում Սյունիքի համայնքապետերին։ Ընդ որում՝ Մեղրիի, ապա Գորիսի քաղաքապետերին՝ նույն սցենարով, խաբեությամ»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: |