«էդ ո՞նց եղավ երկու անգամ այդպես. երկու անգամը չի՛ լինում, էլի, պատահական». Արմեն Ռուստամյան
![]() 355 Հինգշաբթի, 05 օգոստոսի, 2021 թ., 17:48 «Ես, նախ փորձեցի եզրեր գտնել... դուք շատ եք խոսում՝ «եկեք կառուցողական լինենք» և այլն, ես էլ ասացի՝ դե լավ, եկեք չկասկածենք մեկս մյուսի վրա, բայց այսօր ինչ-որ անհասկանալի ձևով այս անվավերները էսպես հետաքրքիր թվաբանություն են առաջացնում»,-Աժ իր ելույթում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը՝ անդրադառնալով Իշխան Սաղաթելյանի՝ ԱԺ փոխնախագահ չընտրվելու պատճառներին: «Եկեք չմտնենք էս գործի մեջ, համարենք, որ եղել է երևի թյուրիմացություն. ասացինք՝ եկեք գնանք նորից քվեարկենք, բայց դուք ի՞նչ արեցիք. եկաք, մեղադրեցիք, բորբոքեցիք... ասացիք՝ ձեր մեջ փնտրեք այդ 5-ին: Շատ պարզ տրամաբանություն կա՝ էդ ո՞նց եղավ երկու անգամ այդպես եղավ: Առաջին անգամ եղավ՝ հասկացանք, էդ երկու անգամը չի՛ լինում, էլի, պատահական...Այդ փակուղու մեջ դուք եք հայտնվելու, սա մեր պրոբլեմը չի»,- ասաց Ռուստամյանը: |