«Կառավարության ծրագիրը պետք է հենված լինի մինչև 2050 թվականը Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության վրա»․ Նիկոլ Փաշինյան
Ուրբաթ, 06 օգոստոսի, 2021 թ., 11:54
«Մեր ծրագիրը պետք է հենված լինի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսկացության նախընտրական ծրագրի՝ մինչև 2050 թվականը Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության վրա, ինչպես նաև նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ժողովրդի հետ երկխոսության ընթացքում ձևավորված նախընտրական խոստումների վրա»,- Կառավարության նիստի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը
«Ես ուզում եմ այս սեգմենտի վրա մեր ուշադրությունն առանձնահատուկ հրավիրել, որովհետև նախընտրականն քարոզարշավը սովորաբար, և առավել ևս այս քարոզարշավը, կենդանի գործընթաց է և այս նախընտրական քարոզարշվի ամենակարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ իսկապես կենդանի երկխոսություն ստացվեց ՀՀ քաղաքացիների հետ և մենք կառավարության ծրագիրը կազմելիս ոչ միայն պետք է ուսումնասիրենք կամ հենվենք այն գրավոր փաստաթղթղերի վրա, որոնք ընդունվել են մինչև նախընտրական քարոզարշավը, այլև այն խոստումների, այն ըմբռնման վրա, որը ձևավորվել է քաղաքացիների հետ կենդանի շփման ընթացքում և կենդանի շփման արդյունքում»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ օգոստոսի 6-ին, Կառավարությունը նոր կազմով առաջին նիստն է գումարել։