Ուրբաթ, 06 օգոստոսի, 2021 թ., 23:36
Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ալվինա Աղաբաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․« Ո՞ՐՆ Է, ԲԱԲՈ, ՄԵՐ ՀԱՅՐԵՆԻՔ...
▪️Երեկ ՀՀ պաշտպանության նորանշանակ նախարարը շատ խիստ հրամայում է անմիջապես կրակ բացել և ցանկացած միջոցով ոչնչացնել ադրբեջանցի այն զինվորականներին, որոնք «կփորձեն հատել Հայաստանի սահմանը», ինչին չի հետևում որևէ գործողություն, քայլ, գործընթաց՝ ադրբեջանական օկուպացիոն զորախմբերին Սյունիքից ու Գեղարքունիքից հետ շպրտելու ուղղությամբ։
Ստացվում է ՀՀ իշխանությունները՝ ի դեմս պաշտպանության նախարարի, «Հայաստանի սահման» ասելով առնվազն Սյունիքի և Գեղարքունիքի հատվածում հասկանում են այն շփման գիծը, որն այսօր կա, ասել է թե՝ օրինական են համարում ադրբեջանական զորախմբերի գտնվելը ՀՀ ինքնիշխան տարածքում և Սյունիքի ու Գեղարքունիքի օկուպացված հատվածները համարում են «Հայաստանի սահմանից» դուրս, այսինքն՝ ադրբեջանական։
▪️Այսօր ՀՀ դրածո իշխանությունների ներկայացուցիչ ոմն Ղալումյան, փաստացի հանդես գալով թուրք-ադրբեջանական շահերի դիրքերից, կրկին հնչեցնում է ադրբեջանական քարոզչական թեզն այն մասին, որ «Տավուշում կան ադրբեջանական գյուղեր»՝ հնարավոր համարելով դրանց հանձնումը Ադրբեջանին։
Ստացվում է ՀՀ իշխանությունները Տավուշի հատվածում ևս ունեն «Հայաստանի սահմանի» մասին իրենց հստակ պատկերացումը, որը միանգամայն համահունչ է մեր սահմանի մասին թշնամու պատկերացումներին/ցանկություններին և կործանարար՝ մեզ ու մեր պետության համար։
Թե ինչ տարածքներ են պատրաստվում Ադրբեջանին զիջել ՀՀ իշխանությունները, և ինչ հետևանքներ դա կարող է ունենալ, ներկայացրել եմ դեռ ամիսներ առաջ։ Կրկնեմ ևս մեկ անգամ՝
ՀՀ ՏԱՐԱԾՔԻ ՑԱՆԿԱՑԱԾ ՍԱՆՏԻՄԵՏՐԻ ՀԱՆՁՆՈՒՄԸ ԹՇՆԱՄՈՒՆ ԱՆԹՈՒՅԼԱՏՐԵԼԻ Է։
ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԻ ՑԱՆԿԱՑԱԾ ՀԱՏՎԱԾԻՑ ՅՈՒՐԱՔԱՆՉՅՈՒՐ ՀԵՏՔԱՅԼ ԷԼ ԱՎԵԼԻ Է ՆՎԱԶԵՑՆՈՒՄ ՄԵՐ ՊԱՇՏՊԱՆՎԵԼՈՒ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ։
Իսկ որ թուրքը կանգ չի առնելու, դա պարզից էլ պարզ է։ Այսօր Երասխի հատվածում ադրբեջանցիքի կողմից սահմանային հրկիզումները դրա վառ ապացույց»։