ՔՊ-ն նիստ է արել. որոշվել է, թե ովքեր են լինելու ԱԺ հանձնաժողովների նախագահները
Շաբաթ, 07 օգոստոսի, 2021 թ., 14:50
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը նախօրեին նիստ է արել, որտեղ վերջնականապես որոշվել են, թե ովքեր են լինելու ՔՊ-ին բաժին հասած ԱԺ հանձնաժողովների նախագահները:
NEWS.am-ի տեղեկություններով, ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ՔՊ-ն կառաջադրի Սիսակ Գաբրիելյանի թեկնածությունը, Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում՝ Վահե Ղալումյանի թեկնածությունը:
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը կլինի Վլադիմիր Վարդանյանը, Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ՝ Անդրանիկ Քոչարյանը, Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ՝ Գևորգ Պապոյանը, Առողջապահության և սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ՝ Նարեկ Զեյնալյանը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ՝ Արման Եղոյանը, և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Հերիքնազ Տիգրանյանը: