«Սերժ Սարգսյանը համաձայնել է այս հարցը դուրս թողնել փաթեթից և ստորագրել այլ փաստաթուղթ». Մ. Կարապետյան
Չորեքշաբթի, 11 օգոստոսի, 2021 թ., 10:48
«Տիկին Աննա Մկրտչյանը, որպես այն փառահեղ բանակցային ժառանգության, որը Սերժ Սարգսյանը թողել է մեզ, որպես այդ ժառանգության առհավատչյա, մեջբերում է Ալիևի խոսքերը, առ այն, թե նրան փակ դռների հետևում ստիպում էին ճանաչել Արցախը: Ես նախընտրում եմ վկայակոչել Սերժ Սարգսյանի խոսքերն այն մասին, որ ապրիլյան պատերազմից հետո նա ևս մի զիջում է արել՝ հանրաքվեի հարցի սահմանափակ, կամ ոչ սահմանափակ լինելու մասով: Մասնավորապես, նա ասել է՝ քանի որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը թույլ չէր տալիս հարցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին՝ արդյոք նրանք ցանկանո՞ւմ են լինել անկախ, թե ոչ, ինքը համաձայնել է այս հարցը դուրս թողնել փաթեթից և ստորագրել այլ փաստաթուղթ: Այ, այսպիսի հոյակապ ժառանգութուն եք դուք մեզ թողել»,- ԱԺ իր ելույթում անդրադանալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանի նախորդ ելութին, ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը:
Հիշեցնենք՝ ԱԺ-ում քննարկվում է հանձնաժողովներ ձևավորելու հարցը: