«Թշնամու զինված ուժերում նույնիսկ բարձրաստիճան սպաներին է արգելված սմարթֆոն հեռախոս ունենալ»․ Վահրամ Աթանեսյան
![]() 459 Շաբաթ, 14 օգոստոսի, 2021 թ., 14:48 Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թշնամու զինված ուժերում նույնիսկ բարձրաստիճան սպաներին է արգելված սմարթֆոն հեռախոս ունենալ: Արդեն երրորդ տարին է՝ Ալիևի հրամանով հաստատված է ռազմաճակատային գոտում տեղեկատվություն ստանալու հատուկ կարգ, իսկ սահմանամերձ շրջանների բնակչության էլեկտրոնային հաղորդակցության միջոցները պատկան մարմինների շուրջօրյա հսկողության տակ են, գործում է մուտքի և ելքի խիստ սահմանափակում: Համեմատեք այս և մեզանում տիրող իրավիճակը և պարզ կլինի, որ Ադրբեջանի ռազմական հաջողությունները մի շատ որոշակի մասով պայմանավորված են տեղեկատվական անվտանգության խստագույն պահպանմամբ: Ի դեպ, որևէ ադրբեջանցի լրագրող չի դիմի ՄԻԵԴ՝ վիճարկելու իր մասնագիտական գործունեությունը սահմանափակող որոշումների իրավաչափությունը: Աղբյուրը` Վահրամ Աթանեսյան |