«Այդ ինչպե՞ս օպերատորը Շիշ բռնողի վրա շիշ նետողի կողքին հայտնվեց շիշ նետելուց անմիջապես վայրկյաններ առաջ». Էդուարդ Մելիքյան
![]() 336 Չորեքշաբթի, 25 օգոստոսի, 2021 թ., 21:54 Սեպագրերի ու քարտեզների ուսումնասիրմամբ զբաղվող Էդուարդ Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Չարժի նույնիսկ մեկնաբանել Ազգային Ժեխնոցում տեղի ունեցածը, բայց կա մարդ, որ իրոք հավատում է, թե օպերատորը այնքան պրոֆեսիոնալ հոտառություն ուներ, կամ պարզապես պատահաբար այնքան բախտը բերեց, որ շիշ բռնողի վրա շիշ նետողի կողքին հայտնվեց շիշ նետելուց անմիջապես վայրկյաններ առաջ, որպեսզի մի հատ էլ հասցնի խոշոր պլանով ֆիքսել, այո, դավաճան նախարարի անուն ազգանունով կուվերտը (ցուցանակ քարտը): Ում եք էշի տեղ դնում, այ ծաղրածուներ: Դե Շիշ բռնողի մասին էլ ամեն ինչ բոլորս գիտենք՝ էդ լպրծուն սապոնավորը ոչ միայն վարչապետի շիշը բռնողն ա, այլ... Հասկացաք»: Աղբյուրը` Էդուարդ Մելիքյան |