«Վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձն ակնարկեց, որ այլևս Իրանի հետ ճանապարհ չունենք»․ Արտակ Գալստյան
Հինգշաբթի, 26 օգոստոսի, 2021 թ., 16:24
«Հայոց հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Արտակ Գալստյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «ԱՊԱԳԱՆ ԴԵՌ ԱՌՋԵՎՈՒՄ Է
Կառավարության ծրագիրը ընդունվելուն զուգահեռ և համահունչ՝ Ադրբեջանը գրավեց Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը և դրանով իսկ դադարեցրեց ՀՀ-Իրան բեռնափոխադրումները:
Վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձն էլ փաստացի ակնարկեց, որ, ճիշտ է, այլևս Իրանի հետ ճանապարհ չունենք, բայց դա չի նշանակում որ Սյունիքը Հայաստանից կտրված է, հավանաբար նկատի ունի, որ Տիգրանաշենը և Սելիմի լեռնանցքը դեռ չի տվել:
Փաստացի սույն ակնարկով վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը արձանագրեց, որ Սյունիքը Հայաստանից անջատելու գործընթացը դեռ ապագայում է:
Դե հայ ժողովրդին այս պարագայում մնում է մի քայլ, այն է պայմանավորվել, որ Սյունիքը Հայաստանից կտրելու փաստը արձանագրելով, մեր հոգու խորքում մեզ պարտված իսկ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձին էլ կապիտուլյանտ չհամարել, որովհետև պետք է գիտակցենք, որ պայծառ ապագան թուրքական մուղամի և մոլլայի ամենօրյա նամազի ուղեկցությամբ դեռ առջևում է»: