«Բաբայանը հայտարարում է, որ Ադրբեջանն Աֆղանստանից գրոհայիններ է տեղափոխում Արցախի օկուպացված տարածքներ»․ Ն․ Հոխիկյան
Երեքշաբթի, 31 օգոստոսի, 2021 թ., 15:18
Լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «2021-ի օգոստոսի 15-ին ասում էի, որ Աֆղանստանում տեղի ունեցող գործընթացների հետևանքով Արցախի գրավյալ տարածքներում կարող են հայտնվել ահաբեկչական խմբավորումներ և սպառնալիք լինել ինչպես հայկական, այնպես էլ իրանական պետականությանը։
Շատերը կրկին համարեցին, որ ես ֆանտաստիկայի ժանրից եմ խոսում և աֆղանական ահաբեկչությունը որևէ կերպ մեզ չի հասնի, քանի որ Ադրբեջանը և Թուրքիան զրկվել են աֆղանական գործոնից։
Այսօր Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը պաշտոնապես հայտարարում է, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ Աֆղանստանից գրոհայիններ է տեղափոխում Արցախի օկուպացված տարածքներ։
Եթե նախկինում իմ փաստարկված վերլուծությունները իրականություն էին դառնում 2-3 ամիս անց, ապա այս դեպքում 15 օր անցավ։ Իրադարձությունների ընթացքն արագանում է, մենք ևս մեր գործողությունները արագացնելու կարիք ունենք, հակառակ դեպքում էլի թղթե շերեփի օրն ենք ընկնելու։
Պետք է տեսնել ապագան ու գործողությունները կառուցել ըստ դրա»։