«Ալիևի մտահոգությունն այն է, որ ռուսները կարող են Արցախում ռազմական ներկայության հարցը լեգիտիմացնել». Հակոբ Բադալյան
![]() 316 Երեքշաբթի, 07 սեպտեմբերի, 2021 թ., 01:18 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ալիևի գլխավոր մտահոգությունն այն է, որ ռուսները կարող են Արցախում ռազմական ներկայության հարցը լեգիտիմացնել ԱՄՆ ու Ֆրանսիայի հետ պայմանավորվածությամբ: Ադրբեջանի՝ ռուս խաղաղապահների մանդատի չստորագրելն ունի իրավական կշիռ, բայց այդ իրավական կշռի ՕԳԳ-ն կախված է դե ֆակտո քաղաքական կշռով: Իսկ դե ֆակտո քաղաքական կշիռ այն կարող է ունենալ, եթե ԱՄՆ ու Ֆրանսիան մերժում են ռուսների ներկայության լեգիտիմությունը: Բայց, էստեղ կան պրոցեսներ ու նշաններ, որ միտումը հակառակն է: Եվ դա է, որ մտահոգում է Բաքվին: Այլապես, ռուսները գրել են ԼՂՀ, թե չեն, գրել, սա չէ բուն էականը: Կարող էին չգրել, կարող էր լինել տեխնիկական վրիպակ: Մի քանի շաբաթ և նույնիսկ ամիս է, որ խոսում եմ համանախագահ եռյակի շրջանակում տեղի ունեցող քննարկումների կապակցությամբ Բաքվի մտահոգությունից: Դրան զուգահեռ, Արցախի հարցում Թուրքիան զգալիորեն կարող է կորցրած լինել «մոտիվացիան» ու չխանգարել եռանախագահների համաձայնությանը, եթե կարողանա «չխանգարելու» դիմաց իր համար ստանալ որոշակի «բոնուսներ»՝ ընդ որում, հնարավոր է նաև Կովկասից դուրս այլ հարցերի առնչությամբ: Թուրքիան պատերազմով հասել է Կովկասում իր համար առանցքային խնդիրներին, վերցրել է Ադրբեջանը, հաստատվել է ռազմական առումով, քաղաքական առումով: Միաժամանակ նկատելի է, որ Էրդողանը կարող է «դադար» տալ լայն իմաստով, որովհետև զգալիորեն մեծանում է տնտեսական կարողությունների և աշխարհաքաղաքական հավակնությունների միջև ճաքը: Ի դեպ, նաև այդ համատեքստում է պետք դիտարկել Հայաստանի վերաբերյալ վերջին հայտարարությունները: Այս իրողություններն Ալիևի համար խիստ մտահոգիչ են, որովհետև իքս պահի կարող են բյուրեղանալ այնքան, որ լրջագույն խնդիրներ առաջացնեն արդեն Ադրբեջանի ներսում իշխանության իմաստով: Միաժամանակ, այդպիսի վիճակում հայտնված կամ հայտնվող Ալիևը Հայաստանի համար պետք է լինի առավել զգոնանալու պատճառ»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |