Հայաստանը հայտնվել է համաճարակային «կարմիր» գոտում․ ԱՆ
![]() 1230 Հինգշաբթի, 09 սեպտեմբերի, 2021 թ., 16:06 ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնում է․ «COVID-19-ի տարածման և դեպքերի կտրուկ աճով պայմանավորված՝ Հայաստանը կրկին հայտնվել է Եվրոմիության չափանիշներով համաճարակային վտանգավոր՝ «կարմիր» գոտում: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար մուտքի սահմանափակումները կարող են խստացվել: Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնը (ECDC) համաճարակաբանական իմաստով ապահով երկրների ցանկը թարմացնում է յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ՝ հաշվի առնելով COVID-19-ով պայմանավորված իրավիճակը, գրանցվող նոր դեպքերի ու պատվաստումների թիվը: Հիշեցնենք, որ դեռ ամռան սկզբին Հայաստանը «կարմիր» գոտուց շարժվում էր դեպի «կանաչ», սակայն ընդամենը մեկ ամսում նոր՝ «Դելտա» շտամի արագ տարածման հետևանքով Հայաստանը համաճարակաբանական տեսանկյունից կրկին համարվում է ոչ ապահով երկիր»։ Աղբյուրը` ՀՀ առողջապահության նախարարություն |