«Ցանկացած խելամիտ առաջնորդի առաքելությունը պետականության պահպանումն ու հզորացմումն է»․ Սենոր Հասրաթյան
![]() 252 Կիրակի, 12 սեպտեմբերի, 2021 թ., 17:20 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Եթե ուզում ենք ունենալ իր հետագա գոյությունը շարունակելու ընդունակ պետություն, ապա այդ պետության առաջնորդն ու նրա շրջապատը պարտավոր են իրենց գործողություններում ապավինել ոչ թե մտածելու անընդունակ և ուրույն տեսակետ չունեցող կատարողների օժանդակությանը, այլ մեծահոգաբար ու խելամտորեն օգտագործել այն մտածող ու որակյալ անհատների հնարավորությունները, որոնք ստեղծված իրավիճակում կարող են ունենալ օրվա իշխանությունների կողմից վարվող քաղաքականությանը տրամագծորեն հակառակ մոտեցումներ և, անգամ, վայելել վերջիններիս հակակրանքը, սակայն իրենց անցած ճանապարհով, մասնագիտական արհեստավարժությամբ և պետականաստեղծ կենսադիրքով ի զորու լինեն երկիրը դուրս բերել այս օրհասական վիճակից... Աղբյուրը` Սենոր Հասրաթյան |