«Ես համամիտ եմ Վահան Հովհաննիսյանի հետ». Սերգեյ Բագրատյան
![]() 271 Երեքշաբթի, 14 սեպտեմբերի, 2021 թ., 17:36 ՔՊ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն ԱԺ հայտարարությունների ժամին, անդրադառնալով վերջին օրերի՝ նախկինում ընտրությունների կեղծման-չկեղծման քննարկումներին, հիշեց ՀՅԴ-ական Վահան Հովհաննիսյանին. «Ասում էր՝ եթե ՀՀ նախագահը, Հովիկ Արգամիչը, դատախազը, ոստիկանապետը, հայկական բանակը ձեզ չպաշտպանեն, (այդ ժամանակ ՀՀԿ-ն էր իշխանության), ձեզնից որևէ մեկը մեկ ձայն անգամ չէր ունենա ընտրություններում: Ես համամիտ եմ ընկեր Վահանի կարծիքի հետ ու դրանով իսկ փարիսեցիություն եմ համարում, երբ ակնհայտ ճշմարտությունները փորձում ենք տեղափոխել այլ հարթություն»: Հիշեցնենք՝ 2013թ. իր այդ ելույթում Վահան Հովհաննիսյանը նաև շարունակել էր. «Ձեզ այնքան կծեծեն դալաններում, որ ոչ միայն Ազգային ժողովում չեք լինի, այլև կարտագաղթեք...»: Հովհաննիսյանն այդ խոսքերն ուղղել էր Արմեն Աշոտյանին, Հրայր Թովմասյանին, մի շարք այլ նախարարների և կառավարության անդամների: |