«Հետին թվով խելացի լինելը բավականին հեշտ է»․ Հակոբ Բադալյան
Երեքշաբթի, 28 սեպտեմբերի, 2021 թ., 20:48
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանի գրառումը. «Պատերազմի և պարտության պատճառների վերաբերյալ քննարկումներն անկասկած շատ կարևոր են: Իհարկե, ապշեցնում են մարդիկ, կարծես թե լուրջ մարդիկ, որոնք նաև լուրջ դեմքով փորձում են վերլուծել պարտության ռազմական ասպեկտներ, ունենալով ընդամենը դրվագային տեղեկություններ, թեկուզ ամենաառաջին ձեռքից:
Բայց, այդ իմաստով ամենագետության սինդրոմը մեզ արդեն չի զարմացնում վաղուց: Քննարկումները շատ կարևոր են, սակայն 44-օրյա պատերազմի պարտության առումով թերևս հանգուցային կետը կամ գլխավոր պատճառը մեկն է՝ Թուրքիա:
Հայկական պետությունը չի կարողացել լուծել իր գլխավոր խնդիրը, որն ամենևին Ադրբեջանի նավթը կամ սպառազինությունը չէր: Գլխավոր խնդիրը Թուրքիան էր: Եվ մենք չենք կարողացել լուծել այդ խնդիրը: Հետին թվով խելացի լինելը անշուշտ բավականին հեշտ է, բայց, եթե մենք կարողանայինք ձևավորել «մարտունակ» քաղաքական միտք և բովանդակություն՝ ինստիտուցիոնալ մակարդակում, գուցե կգայինք նաև Թուրքիայի խնդրի լուծման: Դրա մասին պարբերաբար խոսեց Լեևոն Տեր-Պետրոսյանը, լուծման մի փորձ արեց Սերժ Սարգսյանը, բայց ապարդյուն՝ մի շարք պատճառներով:
Ընդ որում, անկասկած է, որ Հայաստանը չէր կարող գտնել Թուրքիայի խնդրի ռազմական լուծում: Իսրայելի օրինակ պետք չէ բերել, որովհետև Հայաստանը չուներ տարեկան այն միլիարդավոր դոլարների աղբյուրը, որ ուներ Իսրայելը ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից՝ որպես փոխհատուցում:
Թուրքիայի խնդիրը ներկայումս էլ շարունակում է լինել մեզ համար առանցքային: Դա չի նշանակում, որ չունեն այլ լուրջ խնդիրներ: Բազմաթիվ են, բայց Թուրքիան այստեղ ելակետային է և «մեխ», մենք որևէ խնդրի խորքային լուծման չենք մոտենա, առանց Թուրքիայի հարցում լուծման մի քանի հիմնարար սցենար ունենալու»: