«Շնորհակալություն, որ դատաքննության ժամանակ մոտ էր իրականությանը»․ Դավիթ Սանասարյան
![]() 229 Չորեքշաբթի, 06 հոկտեմբերի, 2021 թ., 15:12 Ավարտվեց ՊՎԾ նախկին պետ Դավիթ Սանասարյանի գործով առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանի՝ վկայի կարգավիճակով հարցաքննությունը։ «Ճիշտն ասած՝ ես ակնկալում էի, որ գործի սկզբից հենց էսպես կներկայացվի»,- լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Արսեն Թորոսյանի ցուցմունքին՝ ասաց Դավիթ Սանասարյանը։ «Դուք ականատես եղաք, նրան, երբ սրանից առաջ ինձ մեղադրում էին, թե ես տեղյակ եմ եղել, որ ՊՎԾ աշխատակիցներին է պատկանել և ընդունել եմ դա, այսօր որևէ ձևով նման բան չնշվեց Արսեն Թորոսյանի կողմից․․․գոնե շնորհակալություն, որ դատաքննության ժամանակ մոտ էր իրականությանը»,- ասաց Սանասարյանը՝ ընդգծելով, որ գործով այլ վկաներ էլ են եղել, ովքեր փոխել են իրենց նախաքննական ցուցմունքները։ «Սա և նախորդ վկաների ցուցմունքները բերում են ինձ այն համոզման, որ ԱԱԾ-ն շահագրգռված է եղել, որ իմ վերաբերյալ մեղադրական եզրակացություն ունենա և ինձ մեղադրեն կոռուպցիայի մեջ»,- նկատեց ՊՎԾ նախկին պետը։ |