«Առուշանյանի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարելու է տեղակալը, մինչև նա դուրս գա կալանավայրից». Ռ. Հայրապետյան
![]() 258 Երկուշաբթի, 18 հոկտեմբերի, 2021 թ., 13:30 «Էս փուլում ընթացակարգը լինելու ա հետևյալ կերպ՝ արդեն ընտրված ավագանին ԸՕ սահմանադրական օրենքի և ՏԻՄ մասին օրենքի դրույթներին համապատասխան ձևավորվելու է և, ըստ էության, առաջիկա 10 օրվա ընթացքում կունենանք Գորիս համայնքի ավագանու նոր կազմ: Եթե չեմ սխալվում, Առուշ Առուշանյանը մինչև 2022թ. հոկտեմբեր դեռ պաշտոնավարման ժամկետ ունի, այսինքն՝ շարունակելու է պաշտոնավարել որպես Գորիս համայնքի ղեկավար: Քանի որ ցուցակը ղեկավարել է Առուշանյանը, կարծում եմ՝ կալանավայրից ինքնաբացարկի դիմում կներկայացնի՝ համայնքի ավագանու անդամի պաշտոնից հրաժարվելու վերաբերյալ, և երկրորդ համարից ներքև կձևավորվի համայնքի ավագանին, եթե չլինեն ինքնաբացարկի այլ միջնորդություններ»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը: Վերջինի խոսքով, ըստ ՏԻՄ դրույթների, Առուշանյանի բացակայության դեպքում, նրա պարտականությունները ժամանակավորապես կատարելու է ղեկավարի տեղակալը, մինչև նրա՝ կալանավայրից դուրս գալը: Հիշեցնենք՝ Գորիսում ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներով հաղթել է Առուշ Առուշանյանը: |