«Մոռացված դրվագ՝ հոկտեմբերի 27-ից». Էդգար Էլբակյան
![]() 813 Չորեքշաբթի, 27 հոկտեմբերի, 2021 թ., 15:06 Քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանի գրառումը․ «ՄՈՌԱՑՎԱԾ ԴՐՎԱԳ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 27-ԻՑ • Հոկտեմբերի 27-ին, երբ ՊՆ շենքում որոշ թափթփուկներ, ԱԺ-ում մարդկանց դիակները դեռ տաք, պաշտոններ էին բաժանում, և բանակցելու համար այդտեղ էր նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, իսկ շենքն անվտանգության ուժեղ վերահսկողության տակ էր, միակ լրագրողը, ում խռովարարները թույլ տվեցին մտնել շենք, ապագա կապիտուլյանտն էր։ Անգամ Հ1-ը չի մտել։ • Այստեղ՝ ԱՄՆ-ում, սփյուռքյան զրույցներիս ժամանակ հաճախ եմ ասում, որ Հայաստանում ամեն ինչ ափաշքյարա ու պարզ է, այդ թվում՝ մեր դավաճանական պարտությանը հանգեցրած պատճառները, և ով տեսնելու աչք ունի, կտեսնի։ Հ. Գ. Թե բա՝ «իմ հոգեզավակը չի»։ Գաղափարապես նույն հող հանձնող անհայրենիք դավաճան ոհմակն եք էլի, որ առաջ էլ, հիմա էլ ամուր կապված եք ընդհանուր մեղքի ու հանցանքի կապերով»։ Աղբյուրը` Էդգար Էլբակյան |