«Արել եմ, լավ եմ արել ու դա արել եմ բացահայտ». Արթուր Դանիելյան
![]() 560 Շաբաթ, 30 հոկտեմբերի, 2021 թ., 11:30 «Ադեկվադ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը գրում է. «Երեկ ուշ երեկոյան գուբեռնիստների առաջամարտիկները հուժկու հարվածով ճեղքեցին մեր անդորրը և մի կես ժամվա բոցերով լուսավորեցին գիշերը: Բռնել սքրին են շեյրել որտեղ ես կոչ եմ անում միայն այդ օրը մասնացել Նիկոլի միտինգին ու ասում եմ, որ եթե հասցնեմ ես էլ կմիանամ: Իրականում իհարկե չեմ միացել քանի որ երկրում չէի: Բայց դրա փոխարեն մի քանի հոգու խնդրել էի գնան իմ փոխարեն հրապարակ ու բղավեն «Նիկոլ վարչապետ»: Դա ապրիլի 24-ի երեկոն էր: Սերժ Սարգսյանը արդեն 30 ժամ է՝ ինչ հրաժարական էր տվել, ինչից հետո ես իր նկարը դրել էի պրոֆիլիս, իսկ Քոչարյանի ընտանիքն ու աշխատակազմը տոնում էին ու մանրից փորձում մեյդան բերել Կարապետյանին: Իմ վերաբերմունքը Կարապետյանին գիտեն բոլոր նրանք, ովքեր ինձ հետևել են դեռ 2016 թվականից: Ես դեռ չիմանալով, թե ինչ կուլուարային պրոցեսների արդյունքում է Սարգսյանը իշխանությունը հանձնել Կարապետյանին, փորձում էի իմ լուման ներդնել Կարապետյանի իշխանություն չստանձնելու մեջ: Ես միամտաբար կարծում էի, որ Փաշինյանին հետո հեռացնելը ավելի հեշտ կլինի, քան իրեն բերածներին: Սա է պատճառը, որ ապրիլի 24-ից առաջ ու հետո մենակ քֆուր ա եղել Նիկոլի հասցեին... Աղբյուրը` Արթուր Դանիելյան |