«Պատերազմից հետո ՀՀ-ին տրվել է 1 տարի շունչ քաշելու հնարավորություն». Արմեն Խարազյան
![]() 262 Երկուշաբթի, 01 նոյեմբերի, 2021 թ., 21:48 «Ես չեմ տեսնում հայաստանյան հասարակության մեջ այնպիսի տրամադրվածություն, որը թույլ կտար որևէ մեկին մտածել, որ Հայաստանը ձեռք է քաշել Արցախից, որ պատերազմի հանգրվանային այս փուլում այլևս հնարավոր չէ վերականգնել այն, ինչ կորցրել ենք կամ Արցախն է կորցրել»,- «Ֆակտոր»-ի եթերում հայտարարել է ԱՄՆ-ում Հայաստանի նախկին փոխդեսպան, միջազգայնագետ Արմեն Խարազյանը: Անդրադառնալով գերիների հարցին՝ միջազգայագետն ասել է. «Գերիները չեն վերադարձվում, և նրանց վերադարձնելու համար անհրաժեշտ ջանքեր է հարկ լինում ներդնել։ Այո՛, հայտարարությունը կոչված էր կանգնեցնել մի գործընթաց, որի նկատմամբ Հայաստանը չուներ բավարար չափով կարողություն իրականացնելու որևէ կարգի վերահսկողություն։ Այսօր իրավիճակն այլ է․ Հայաստանին տրվել է մեկ տարի շունչ քաշելու հնարավորություն։ Այդ մեկ տարում, ըստ իս, բավական աշխատանք է տարվել»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: