«Ընդդիմադիր որոշ ուժեր թքած ունեն Հայաստանի վրա էլ, Արցախի վրա էլ». Արման Բաբաջանյան
![]() 223 Երեքշաբթի, 02 նոյեմբերի, 2021 թ., 23:12 «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ղեկավար Արման Բաբաջանյանն այսօր «Ֆակտոր»-ի եթերում անդրադարձել է ընդդիմության՝ վերջին շրջանում արած հայտարարություններին: «Նրանք, ովքեր իշխանության գլուխ էին այն ժամանակ, ղարաբաղյան խնդիրը և հայ ժողովրդի համար կենսական կարևորության այն հարցերը, որոնց մասին մենք խոսում էինք, ընդամենը միջոց էին դարձրել՝ սեփական իշխանությունը երկարաձգելու համար։ Եվ նրանք, այսպես կոչված, ընդդիմության դիրքերում այս ամենը փորձում են օգտագործել՝ իրենց ռևանշն իրագործելու համար, նրանք թքած ունեն Հայաստանի վրա էլ, Արցախի վրա էլ։ Եթե նրանք, դույզն-ինչ, չափով մտահոգ լինեին այն ամենով, ինչ Արցախում է տեղի ունենում, նրանց որդիները և իրենք Արցախում կլինեին ու Արցախի համար օրնիբուն ջանք չէին խնայի»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |