Վրաերթ-ավտովթար Կոտայքի մարզում. 7 վիրավորները զբոսաշրջիկներ են
![]() 597 Երեքշաբթի, 02 նոյեմբերի, 2021 թ., 23:48 Այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, վրաերթ-ավտովթար է տեղի ունեցել Կոտայքի մարզում: Ժամը 19:00-ի սահմաններում Ford Transit մակնիշի ավտոմեքենան Երևան-Սևան ավտոճանապարհի Աբովյան քաղաքի վարչական տարածքում վրաերթի է ենթարկել հետիոտնին: Ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի տեղեկություններով, վարորդը փախուստի չի դիմել, մինչ փորձել է մեկ այլ ավտոմեքենայով վրաերթի ենթարկվածին տեղափոխել հիվանդանոց, դեպի Երևան ընթացող Mercedes Sptinter մակնիշի ավտոմեքենան բախվել է վրաերթի վայրում կայանված Ford Transit-ին, ապա մոտ 150 մետր առաջ է ընթացել: Արդեն ավտովթարի հետևանքով 7 հոգու, ում առաջինը օգնության են հասել վթարի վայրի հարևանությամբ գործող «Max Oil Petrol» բենզալցակայանի աշխատակիցները, ովքեր մինչև բժիշկների ժամանումը անհրաժեշտ օգնություն են ցուցաբերել վիրավորներին, օպերատիվորեն ժամանած «Աբովյան» բժշկական կենտրոնի բժիշկները տեղափոխել են Աբովյանի և Երևանի տարբեր հիվանդանոցներ: Ոստիկանությունը պարզում է վարորդների, վրաերթի ենթարկվածի և վիրավորների ինքնությունը: Դեպքի վայրում հավաքված քաղաքացիներն էլ ասում էին, որ Mercedes Sptinter-ի մեջ եղել են արտասահմանցիներ: |