«Երեմյան Մարտիկի սպանության դեպքը եղել է այսպես». Արամ Գևորգյան
![]() 524 Երեքշաբթի, 09 նոյեմբերի, 2021 թ., 00:48 Բլոգեր, խմբագիր Արամ Գևորգյանը գրում է. «Այսօր Շուշի-Ստեփանակերտ ճանապարհին ադրբեջանցու կողմից սպանված Երեմյան Մարտիկն է։ Չգիտեմ, թե նիկոլական «լրատվամիջոցները» ոնց կներկայացնեն դեպքը, բայց այն եղել է այսպես։ Մարտիկը ու ևս 3 հոգի ռուս խաղաղապահների ու ադրբեջանցիների թույլտվությունը ստանալով ճանապարհի այդ հատվածում, որը չեզոք գոտի է համարվում, նոր ջրատարի անցկացման աշխատանքների համար փորման աշխատանքներ են կատարել։ Թուրքերի պոստից նրանց է մոտենում մի ադրբեջանցի, ինչ-որ բան է խոսում, որը տղերքը չեն հասկանում ու հայերենով ասում են, որ թույլտվություն ունեն ու ջրատարի համար աշխատանքներ են կատարում։ Ու հենց այդ պահին էդ թուրքը ատրճանակը հանում ու 5 մետր հեռավորությունից գնդակահարում ա Մարտիկին։ Մյուս անզեն ընկերները փորձում են պատսպարվել, բայց հասցնում է նրանց էլ գնդակահարել, տարբեր ծանրության վիրավորումներ հասցնել ու հեռանում է։ ![]() Աղբյուրը` Արամ Գևորգյան |