«Դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ մեր առաջարկություններն ուժի մեջ են»․ Նիկոլ Փաշինյան
Չորեքշաբթի, 17 նոյեմբերի, 2021 թ., 17:12
«Դեռևս 2021թ․ մայիսին՝ Կառավարաության նիստում, ես հայտարարել եմ, որ պատրաստ եմ ստորագրել այդ պահին սեղանին դրված առաջարկությունը՝ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։ Ռուսաստանի Դաշնությունը երեք անգամ՝ ներառյալ «բացահայտված» փաստաթուղթը, հանդես է եկել առաջարկով, և ըստ էության, երեք անգամն էլ մենք համաձայնություն ենք տվել այդ գործընթացով շարժվել առաջ»,- այսօր ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, ի պատասխան ՔՊ-ական պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի՝ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացի վերաբերյալ հարցին, ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Իմ տպավորությամբ՝ գործընթացը տեղից չի շարժվել Ադրբեջանի կողմից պրոցեսի ձգձգման կամ կոնկրետ պատասխան չտալու առիթով»,- նկատեց վարչապետը։
Փաշինյանը նշեց, որ սահմանային իրադրության խաղաղ հանգուցալուծումը չափազանց կարևոր է համարում։
«Նախկինում արված մեր առաջարկություններն ուժի մեջ են, այդ թվում՝ դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթաց սկսելու վերաբերյալ»,- հավելեց նա։