Նիկոլ Փաշինյանը՝ առաջիկա օրերին Պուտինի և Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպման մասին
![]() 477 Երեքշաբթի, 23 նոյեմբերի, 2021 թ., 21:00 «ԵՄ նախագահ Շառլ Միշելը դեռևս ամռանը տարածաշրջան կատարած իր այցի շրջանակներում ասել էր, որ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովն է տեղի ունենալու դեկտեմբերին 15-ին, և նա այդպիսի գաղափար առաջադրեց, որ կազմակերպի հանդիպում իմ և Ադրբեջանի նախագահի միջև։ Ես այդ գաղափարը չեմ մերժել, ընդունել եմ, ասել եմ՝ երբ դեկտեմբերը մոտենա, ավելի կկոնկրետացնենք և արդեն հայտնի հանգամանքներում նա զանգ է ունեցել և՛ ինձ հետ, և՛ Ադրբեջանի նախագահի հետ, և մենք երկուստեք հաստատել ենք մասնակցությունը»,- Հ1-ի եթերում՝ պատասխանելով Պուտինի և Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպմանն առանչվող հարցին, ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Կարծում եմ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների շփումները պետք է լինեն ավելի հաճախ, որ մենք կարողանանք իրադրությունները կարգավորել, լուծումներ գտնել և փորձել խուսափել ճգնաժամերից»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Բրյուսելում քննարկվող հարցերից մեկը կլինի նաև հումանիտար հարցը, այդ թվում՝ գերիների հետ կապված հարցերը։ |