«Կարդում ես պատահական «քաղաքական գործիչ» դարձած մարիոնետների գրառումները, ու թվում է՝ գործ ունես ալիևյան քարոզիչների հետ». Լյովա Եղիազարյան
![]() 323 Կիրակի, 28 նոյեմբերի, 2021 թ., 03:06 «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ Լյովա Եղիազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանում նորից հանցավոր ռեժիմ հաստատելու ձգտումը, Քոչարյանին նորից իշխանություն բերելու անսահման մղումը, ատելությունը կուրացրել են «ընդդիմությանը» և նրա մանկլավիկներին ու վարձկաններին, որոնք սկսել են Սոչիում ընդունված հայտարարությունը մեկնաբանել ադրբեջանական շահերի տեսանկյունից։ Կարդում ես բորենիներին հավատարիմ ու երկրի նկատմամբ ոչ մի պարտականություն չստանձնած, պատահական «քաղաքական գործիչ» դարձած մարիոնետների գրառումները ու քեզ թվում է, որ գործ ունես ալիևյան քարոզիչների հետ: Գուցե խիստ է ասված, բայց դժբախտաբար դա է իրականությունը։ Հետո էլ վիրավորվում են, երբ ասում ենք, որ սրանք ադրբեջանցիների հետ գործում են սինխրոն»։ Աղբյուրը` Լյովա Եղիազարյան |