«Հաշվի SMS եմ գրել». Արմեն Աշոտյան
![]() 245 Հինգշաբթի, 09 դեկտեմբերի, 2021 թ., 13:06 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Երեկ Ազգային ժողովի ամբիոնին հերթական հիսթերիայի մեջ էր ընկել հողատուն (հին հունարեն՝ ὑστέρα (hystera)՝ «արգանդ», հին հույները համարում էին օրգանիզմում արգանդի թափառելու հետևանք): Կապ ընկնելով Աննա Մկրտչյանի ուղիղ ու դաժան հարցից՝ նա զառանցում էր, թե Աննայի «շեֆերին ոմանք SMS-ներ են ուղարկում՝ հանձնարարականներով այս կամ մեկնաբանությունն անելու»: Տո այ 1868 թվականին Դոստոևսկու գրած վեպի վերնագիր, ստի գլխին ՀՀ նախկին վարչապետերից մեկը բամփի՞, թե դու նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետով Աննայի մեջբերածի տակ, բունկերում լակելով, չես ստորագրել: Սուտը հին հռոմեացիների բերքատվության և առատության Մինչ այս հարցերիս պատասխանես, մի հատ էն հին համարիդ հաշվի SMS եմ գրել, լավրովյան թևավորներից»: Աղբյուրը` Արմեն Աշոտյան |