ԱԺ արտահերթ նիստի հետքերով․ ինչ սպասել. «Ժողովուրդ»
![]() 468 Շաբաթ, 11 դեկտեմբերի, 2021 թ., 10:36 «Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ՝ դեկտեմբերի 15-ին՝ ժամը 12:00-ին, կգումարվի արտահերթ նիստ: Նիստի օրակարգում կքննարկվի «Սահմանագծման և սահմանազատման հիմնախնդիրների մասին» Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը, որը նախաձեռնել է «Հայաստան» խմբակցությունը, սակայն պաշտպանում է նաև «Պատիվ ունեմ»-ը, և որին Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը բացասական եզրակացություն էր տվել: Նրանք նշում են, որ ընդունման հրամայականը բխում է այն վտանգավոր և մտահոգիչ իրավիճակից, որն առկա է Թուրքիայի անմիջական հրահրմամբ և աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների դեմ սանձազերծված պատերազմի և չդադարող ռազմական ագրեսիայի հետևանքով»: Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում։ |