«Մարդուն ստորացնելով՝ հիմք եք ստեղծում, որ վաղն էլ ձեզ ու ձեր երեխաների նկատմամբ այդպես վարվեն»․ Միսկարյան
Կիրակի, 12 դեկտեմբերի, 2021 թ., 02:06
«Քաղաքացու որոշում» ՍԴԿ նախկին անդամ Գարեգին Միսկարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ժողովրդավար պետությունը սկսվում է մարդուց, որովհետև ո՞ւմ համար է պետությունը, եթե ոչ այն ստեղծողի՝ մարդու, և դա ամրագրված է Սահմանադրության Հոդված 3-ում.
1. Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է: Մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների եւ ազատությունների անքակտելի հիմքն է:
Մի անգամ էլ կարդացեք: Փորձեք հասկանալ, թե ինչ է ասվում և փորձեք գիտակցել, որ ամեն անգամ որևէ մարդու արժանապատվությունը ոտնատակ տալով՝ սոցիալական ցանցում կամ դրանից դուրս մարդուն «դավաճան», «ստրուկ», «ծախված» ու այլ պիտակներ տալով, դուք խախտում եք մեր կողմից ընդունված համակեցության կանոնները, խարխլում եք սոցիալական հարաբերությունների հիմքերը և վնասում եք հանրային համերաշխության միջոցով պետությունը կայացնելուն։
Դուք մեր կողմից հռչակված արժեքը՝ մարդուն ստորացնելով, հիմք եք ստեղծում, որ վաղն էլ ձեզ ու ձեր երեխաների նկատմամբ այդպես վարվեն։ Բայց դա չի մեծագույն ողբերգությունը, այլ այն, որ դրանով արժեզրկում եք Սահմանադրությունը, որը պիտի մեզ համար կողմնորոշիչ լիներ, և գիտակցաբար կամ ոչ պետականության հիմքերն եք խարխլում։