«Հիշո՞ւմ ես, որ ԲՀԿ-ում ծեծ կերար». Սևան Աղաջանյան
![]() 541 Չորեքշաբթի, 15 դեկտեմբերի, 2021 թ., 10:42 «Ազգային արժեքների պաշտպանության ճակատ» ՀԿ նախագահ Սևան Աղաջանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ աչքովս ընկավ, որ քպ պատվավոր ուսապարկ ալեքսանյան վահագնը խոսել է նրա մասին, թե նա ուղղակի խնդրում է իր ծառայակից ընկերներին, որ վերջիններս չգնան չտեսնեն վահագնին հեքիաթային ծառայությունը հիշեցնող մարդկանց։ Միանգամից մոտս հարց է առաջանում. եթե էդքան լավն են ծառայակից ընկերներդ, էդ դեպքում ինչի՞ էին ամբողջ օրը քեզ մի պատից մյուս պատը ուղարկում՝ հանապազօրյա բրդուճի ետևից ու վերջապես, վահագ, kindel-դ հիշի։ Հիշի՝ ոնց էին ձեռիցդ խլել ձեր գնդի տղերքն ու ով հետ վերցրեց ու քեզ տվեց դա, ինչևէ... Ամեն անգամ, երբ փորձում ես ծեծկռտուքների մասնակցելու մասին խոսել, հիշի ԲՀԿ֊ի երիտասարդական կազմակերպությունների պատերի տակ անցկացված երիտասարդությունդ։ Հիշո՞ւմ ես, որ մի օր ԲՀԿ֊ի երիտասարդական կազմակերպությունում ծեծ կերար ու ընկերոջդ հետ փախել էիք, որ երկրորդ անգամ էլ ծեծ չուտեք։ Հիշո՞ւմ ես, ով հարթեց էդ թեման, որ էլի կարողանաս հանգիստ ԲՀԿ մտնել դուրս գալ։ Էն, որ անընդհատ գլուխ էիր գովում, թե 98 թվին ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ Կարեն Դեմիրճյանը քեզ գրկել, օդ է բաձրացրել, աչքիս էդ պահին մի բան էղել է, աչքիս Սերոբիչը քեզ գլխի վրա քցել է, թե չէ ուրիշ ոչ մի ձև չեմ կարող բացատրել գլխիդ հետ կատարվող վերջին տարօրինակությունները։ Մանկությունդ հիշի ու սթափվի մի հատ»: Աղբյուրը` Սևան Աղաջանյան |