«Հայաստանն առաջին անգամ բավարարել է Թուրքիայի բոլոր նախապայմանները». Սուրեն Սարգսյան
![]() 504 Հինգշաբթի, 16 դեկտեմբերի, 2021 թ., 09:48 Միջազգայանգետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սկսած 1992թ. հունվարի 6-ից ԱՄՆ արտաքին քաղաքական օրակարգում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն առաջնահերթություն է եղել: Սկսած Բուշ Ավագի վարչակազմից, այս առաջնահերթությունը չի փոխվել: Ցանկացած փուլում, երբ նման հնարավորություն է եղել, Վաշինգթոնն աջակցել է հայ-թուրքական գործընթացին: Հիմա ամերիկյան քաղաքականության ակտիվացումը պայմանավորված է նաև այս գործընթացով: Բոլորն են հասկանում, որ Հայաստանն իր պատմության մեջ առաջին անգամ բավարարել է Թուրքիայի բոլոր նախապայմանները և սա դիտարկվում է որպես պատմական պահ: Բոլորն են հասկանում նաև, որ Հայաստանը հետ է քաշվել իր ստրատեգիական շահերից և պատրաստ է միակողմանի և անվերջ զիջումների՝ այդ թվում ազգային անվտանգության հաշվին: Հիմա մեզ բոլորն են քաջալերելու գնալ հաշտեցման ճանապարհով (Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ), քանի որ մենք ենք պատրաստ զիջումների՝ այդ թվում մեր տարածքի, Արցախի և մեր սուվերենության հաշվին»: Աղբյուրը` Սուրեն Սարգսյան |